Recenzia Moulinex Masterchef FP517

Publikované: | Kategórie: Moulinex, Recenzie | Autor: | Žiadne komentáre
 

V dnešnej recenzii sa mi do rúk dostal kuchynský robot Moulinex Masterchef FP517. Priznám sa, že som zo značky Moulinex mal obavy. Predsa len túto značku nesprevádza nijako závratná povesť. Presvedčí nás k nákupu, alebo sa mu oblúkom radšej vyhneme? Odpoveď nájdete v dnešnej recenzii.

Moulinex masterchef FP517

Čo nájdete v balení

Moulinex Masterchef FP517 - detail food processoru

Moulinex Masterchef FP517 – detail food processoru

Pokiaľ si robot objednáte a necháte doviesť, kuriérna služba dovezie klasickú bielu škatuľu s červenými logami a fotkou robota. Graficky podarená krabica s rozmermi 27 x 40 x 40 cm (šírka x výška x hĺbka) má hmotnosť 6 kg, tj k preneseniu nebudete potrebovať väčšiu silu, alebo pomocníka a všetko zvládnete sami.

Po rozbalení som postupne z krabice vytiahol základňu robota, pracovnú nádobu s krytom, mixér s krytom, mlynček na mäso so slimákom a 2 kotúčmi, 2 strúhacie a rezné disky, disk na strúhanie zemiakov, emulgačný disk, hnetací nôž, brity na sekanie, lis na citrusy, stierku, paličku k mixéru, a kryt na disky.

Súčasti robota

Až na drobné výnimky, je väčšina súčiastok robotu plastová. Plastové je aj telo robota, ktoré je vo farbe perlete. Spredu, v okolí spínača, je doska imitujúca brúsený kov. Základňa je štvorcová, pomerne malá, robot tak nebude v kuchyni zaberať veľa miesta. Gombíkové ovládanie má dve rýchlosti + pulzné. Okolo spínače sú vyobrazené jednotlivé súčiastky spoločne s číslom (číslami), ktoré určujú maximálnu pracovnú rýchlosť. Toto osobne považujem za dobrý nápad, ak totiž nejakú činnosť s robotom nerobíte často, rýchly pohľad vám pomôže. Otázkou však je, či konkrétne pre tohto robota sa nájde väčšie uplatnenie. Predsa len 2 +1 rýchlosti nie je nijako veľký počet. Vnútri sa skrýva motor o výkone 750W.

Hlavná pracovná nádoba je o objeme 2,2 l. Kryt má veľký násypný otvor. Nie je tak potreba vkladané potraviny krájať na drobné kúsky. Nádoba sa používa na šľahanie a miesenie. K tomuto účelu slúži nadstavec, ktorý je taktiež plastový. Bohužiaľ na prvý pohľad nepôsobí pevným dojmom. Ďalej sa nádoba používa spoločne s diskami na krájanie a strúhanie zeleniny a zemiakov. Využíva sa tiež na sekanie surovín, napr. byliniek alebo zeleniny (cibuľa). Posledné využitie je použitie lisu na citrusy.

Mixér s objemom 1,25 l je dodávaný vrátane filtračnej vložky, ktorá sa hodí na odfiltrovanie ovocnej dužiny. Mixér je možné použiť s filtrom alebo bez neho.

Mlynček na mäso má niekoľko častí – plastovú prevodnú časť, kovový tubus sa slimákom, nožom a dierovacím kotúčom a plastovou násypku.

Odporúčame zakúpiť v tomto obchode

Ako sa s ním pracuje

Ako prvé som vyskúšal strúhanie pomocou krájacích a strúhacích diskov. Montáž nie je nijako zložitá. Disky zvládajú hrubé aj jemné strúhanie. Bohužiaľ priestor medzi misou a diskom je značne veľký a tak sa dosť často stávalo, že dovnútra prepadnú nespracované kusy. Najviac mi to vadilo u strúhaných zemiakov, kedy cesto obsahovalo značné množstvo nenastrúhaných kusov. Následným preberaním som strávil toľko času, že keby som zemiaky nastrúhala ručne, bolo by to rýchlejšie. Obdobné to bolo aj u strúhanky.

Ďalšia súčasť, ktorú som vyskúšal, bol mlynček na mäso. Zmontovanie bolo síce trošku zložitejšie, čo ale až tak nevadilo – chce to cvik a potom je to už v pohode. Horšie to bolo s výsledkom mletia. Mäso síce mlynček umlel, ale pri práci doslova striekal všade okolo.

Po tejto dvojitej negatívne skúsenosti som nemal moc chuť ďalej skúšať. Mixér však už fungoval bez chyby. Nenašiel som nič, čo by nejako znižovalo úžitkovú hodnotu. Filtračné sitko na dužinu fungovalo dobre.

Na koniec testu som si nechal miesenie. Keďže plastový nástroj vo mne od začiatku nevzbudzoval nejaké sympatie, nečakal som, že by som cesto umiesil. Skôr som čakal, že sa metla pri miesení zlomí. Rozhodne neodporúčam prekračovať množstvo odporúčané výrobcom. Ja som vyskúšal maximálne množstvo. V manuáli som našiel hnetanie 0,6 kg po dobu maximálne 30 s. Neviem, čo tým chcel výrobca povedať, ale vymiesiť cesto do 30 s? To chce takmer zázrak a to je nemožné. Hraničný čas som teda zavrhol a sledoval ako si robot s miesením poradí. Trvalo to dlhšie, než je u iných robotov obvyklé, a cesto bolo potrebné ešte v ruke dopracovať.

Pri všetkých činnostiach sa mi zdala hladina hluku, oproti konkurencii, celkom vysoká.

Čo všetko zvládne

Tuhé cesta 0,6 kg po dobu 30 s
Hotový koláč 0,6 kg po dobu 30 s
Múka na výrobu pečiva 0,6 kg

Záverečné zhodnotenie Moulinex Masterchef FP517

Robot ako celok síce na prvý pohľad vyzerá pekne a hanbu v kuchyni neurobí, na druhý pohľad však pôsobí ako „lacná Čína“ – samý plast. Použitie je miestami tragické. Rozhodne by som ho neodporúčal pre každodennú záťaž. Na to sú určené iné kuchynské roboty. V našich recenziách si určite vyberiete ten správny.

Použitie Moulinex Masterchef FP 517 by som videl v domácnostiach, kde často pripravujú koktaily, lisujú citrusové plody, prípadne strúhajú zeleninu, u ktorej nevadí nerovnomerná veľkosť.

Plusy Mínusy
+ veľkosť – mlynček na mäso
+ filter v mixéri – spracovanie
– plastové súčasti

Odporúčame zakúpiť v tomto obchode

FotogaleriePridaj komentár

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna Vyžadované polia sú označené *