Recenzia a test kuchynský robot ETA Gratussino

Publikované: | Kategórie: Eta, Recenzie | Autor: | Komentáre vypnuté na Recenzia a test kuchynský robot ETA Gratussino
 

V dnešnej recenzii si predstavíme kuchynský robot značky Eta – Eta Gratussino. Kto by túto značku nepoznal? S jej výrobkami sa na našom trhu stretávame už od roku 1943. Na českom i slovenskom trhu snáď neexistuje domácnosť, ktorá by aspoň jeden jej výrobok nemala doma. Medzi najčastejšie výrobky, s ktorými sme sa mohli stretnúť, boli žehličky a hlavne kuchynské roboty. Za 70 rokov na trhu firma iste načerpala veľa skúseností a tak bude určite každého zaujímať, či je zužitkovala, alebo nie. Poďme sa teda pozrieť na dnešnú recenziu Eta Gratussino.

Eta Gratussino - biela farba

Eta Gratussino – biela farba

 

Výběr

Eta na trh dodáva prevažne ucelenej rady robotov. Pod jedným typovým označením tak nenájdete, ako u iných výrobcov, jeden stroj s rozdielnym príslušenstvom, ale vždy rovnaký prístroj líšiace sa maximálne farbou. Nie inak je tomu aj u Eta Gratussino. Ten má štyri farebné varianty – biela (ETA Gratussino 0023 90000), šedá (ETA Gratussino 0023 90010), červená (ETA Gratussino 0023 90000), šampaň (ETA Gratussino 0023 90030). Stačí si teda vybrať len farbu. Nám by sa do kuchyne hodila červená varianta, preto voľba padla na práve na ňu.

Balenie a jeho obsah

Eta Gratussino

Eta Gratussino

Ak kupujete kuchynský robot, ktorý má zastať všetky mysliteľné práce v kuchyni, potom je treba počítať s väčšími rozmermi balenia. Predsa len je nutné všetky súčasti zabaliť a nie je ich práve málo. Aj samotný robot nie je ktovieaký drobček. Pred kúpou je dobré uvažovať, či a ako krabicu naložíte do auta, prenesiete domov, alebo či nebude lepšie robota objednať na internete a nechať si ho doviesť až k dverám. Z vlastných skúseností môžem odporučiť druhú variantu.

Eta Gratussino je zabalený v krabici s rozmermi 67 x 39,5 x 31 cm (š x v x h). Výrobca udáva hmotnosť balenia 11,8 kg. Samotný robot váži 9,66 kg. Zvyšok je teda príslušenstva a balenia.

V krabici nájdete, okrem robota, hnetací hák, pevný a drôtový šľahací nadstavec, mlynček na mäso (eta ho oproti zavedenému termíne záhadne pomenováva masořezka), 3 mlecie dosky (šajbky) o rôznej veľkosti dier, nadstavec na plnenie údenín, zatláčadlo a tvorítko na cukroví. V základnom príslušenstve chýba akákoľvek strúhadla a mixér. Strúhadlá v podobe 4 rôznych bubienkov možno dokúpiť, mixér bohužiaľ nie. Nie je ho kde pripojiť. Ak mixér potrebujete, musíte sa poobzerať po extra zariadenie, alebo skúsiť vyššiu radu ( Eta Gratus ), ktorá už mixérom disponuje, alebo iného výrobcu.

Keď už som spomenul dokúpiteľné strúhadlá, dodám ešte, že k robotu možno už dokúpiť len nástavce na cestoviny (šírka 15mm, 70mm, alebo 150 mm) a mlynček na mak. Rozsiahlym príslušenstvom síce robot neoslní, ale rade domácností ponuka plne dostačuje.

Telo robota

Predtým spomínaná hmotnosť 10 kg už dopredu dáva tušiť, že sa nebude jednať o nejaký obyčajný plastový výrobok. Robot je kovový, kovová sú aj „črevá“. Oproti iným výrobcom, vsádza Eta na kvalitné kovová ozubené kolesá. Medzi výrobcami domácich kuchynských robotov, je to jedna z troch značiek (Eta, Kenwood, KitchenAid).

Telo pôsobí hranato. Hrany však nie sú ostré, ale zaoblené sympatickým polomerom. Oproti napr. Kenwood kMix sa tak nesnaží kopírovať a napodobňovať KitchenAid. Štýl výklopného ramena je však zachovaný. Na tele robota je len otočný volič rýchlosti a páčka pre vyklopenie ramena. Rýchlostí je celkom 8. Robot nemá pulzný spínač. Bez možnosťou použiť mixér však nie je nutný.
Robot má dva pracovné výstupy. Jeden spodný pre šľahanie, hnetenie, a druhý čelný, do ktorého sa pripája mlynček na mäso, mak, strúhadlá a nástavce na cestoviny.
Celkovo pôsobí Gratussino dojmom stroja, ktorý sa hneď tak niečoho nezľakne. Uvidíme ako si poradia pri práci.

Použitie v kuchyni

Vybalení je dielom okamihu a tak nič nebráni sa pustiť do testovania, čo všetko robot vydrží a čo zvládne. Na úvod treba povedať, že všetky zapojenia je intuitívne a pre priemerne technicky zdatného človeka nebude problém robot sprevádzkovať bez manuálu. Odporúčam si však manuál minimálne prelistovať a zoznámiť sa s bezpečnostnými prvkami a maximálnymi dávkami pre práce. Maximálnej dávky ukazuje nasledujúca tabuľka.

Príslušenstvo Potravina Max. množstvo
Šľahacia metla Smotana 250 ml
Bílek 12 ks
Hnetací hák Múka 800 g
Soľ 10 g
Droždie 15 g
Cukor 5 g
Voda 400 g
Sadlo 10 g
Miešacej metla Mouka 100 g
Práškový cukor 100 g
Margarín 100 g
Vajcia 2 ks
Mlynček na mäso Hovädzie 2000 g
Bravčové 2000 g

U hnetacieho háku sú v podstate uvedené všetky suroviny na kysnuté cesto. Jednoduchým súčtom robot tak zvládne cesto s hmotnosťou 1,240 kg. Môže tak veľmi dobre konkurovať svojim súperom. Čo je veľmi pozitívne, na stenách nádob sú rysky, ktoré pomôžu s orientáciou maximálnych hodnôt surovín, nemusíte si tak tabuľku vôbec pamätať.

Eta Gratussino - drôtená metla

Eta Gratussino – drôtená metla

Ako prvé som vyskúšal kysnuté cesto, zámerne som použil maximálnej dávky. Robot si s cestom bez problémov pohrával a cesto bolo onedlho hotovo. Trošku ma znervózňoval manuál a uvedené časy na spracovanie kysnutého cesta. Správne vykysnuté cesto sa musí hniesť niekoľko minút a uvádzaných 4 +1 (v manuáli) sa mi javilo nedostatočných. Obavy však nie sú na mieste. 


Počas miesenia som skúšal aj bezpečnosť. Úplne náhodne som otočil páčkou na vyklopenie ramena. Robot sa okamžite zastavil, hák cesto nerozmetal po okolí. Čo oceňujem je, že po zaklapnutie sa motor hneď nerozbehol. Bolo potrebné gombíkový volič dať do polohy OFF a znova zapnúť.

Radou užívateľov je cenený planetárny spôsob miešania. Eta u Gratussina zvolila práve tento spôsob. Cesto tak nezostáva pri stenách, všetky tri metly sa o suroviny dobre postarajú.

Ďalšie plusové body zbiera za kryt proti rozstreku a uši u nerezovej nádoby. Misa tak nekĺže v rukách.

Pri práci som si všimol, že sa trošku horšie manipuluje s prívodnou šnúrou. Kábel sa zasúva do malého otvoru v zadnej časti.

Veľkou skúškou u robotov býva šľahanie bielkov, smotany. ETA Gratussino si s bielkami pohral na výbornú, trošku problém mal so šľahačkou, kedy na môj vkus mu to trvalo kvapku dlhšie. Ale to je možno subjektívny pocit.

Posledné, čo som skúšal, bol mlynček na mäso. U neho ma zaujali a zároveň vydesili plastové diely v mieste spojenia s robotom. Výrobca to však pokladá za bezpečnostný prvok. V manuáli sa píše o prípade, kedy sa do mlynčeka dostanú kosti alebo spadne kuchynské náčinie, plastové diely sa údajne rozlomí a robot sa zastaví. Z tohto pohľadu sa mi to javí ako správne a vzhľadom k tomu, že výrobca o tom sám píše, predpokladám dobrú dostupnosť náhradných dielov. Robot som neskúšal dlho, takže nemôžem súdiť, ako rýchlo sa tie plastové diely opotrebujú, ale ak sú za pár korún dokúpiteľné, prečo nie.

V tabuľke pre spracovanie mäsa je uvedená hmotnosť 2000 kg a čas 3 minúty. To je samozrejme orientačné. Nie je problém spracovať väčšie množstvo, len by som odporúčal mäso rozdeliť na dávky a spracovávať postupne a robiť prestávky, aby si motor aj robot oddýchli.

Keď som spomenul motor, ETA ako jediný výrobca dáva na motory robotov záruku 5 rokov. Akcia trvá do konca tohto roka (2013).

Záver

Vzhľadom k povesti niektorých českých výrobkov, som k robotu pristupoval pomerne obozretne. Teraz už môžem povedať, že úplne bezdôvodne. Všetko fungovalo a pracovalo ako má. U robotu sa síce nájde pár drobností, ktoré by výrobca mohol doriešiť (pri mokrých rúk klzký otočný volič, voľnejší kryt proti rozstreku, plniaci otvor nie je napevno pripevnený ku krytu a môže spadnúť), ale pozitíva prevažujú. Robot možno tak vrelo odporučiť do každej domácnosti, ktorá mixovanie surovín nerieši, alebo naopak ich rieši iným spôsobom.

 

Plusy Mínusy
+ zaujímavý desing – mixér
+ kovová ozubené kolesá – kývajúce sa kryt proti rozstreku
+ misa s ušami – menšie príslušenstvo
+ kvalitné spracovanie  
+ tichý chod  

Video

 

Fotogalerie

 

 


Už nie je možné pridávať komentáre. Diskusia bola uzavretá.