Recenzia a test food processor Kenwood FPM270 Multipro

Publikované: | Kategórie: Kenwood, Recenzie | Autor: | Komentáre vypnuté na Recenzia a test food processor Kenwood FPM270 Multipro
 

K dnešnému testu som vybral food processor Kenwood FPM270, ktorý za cenu 109,- € ponúkne celkom široké príslušenstvo. Poďme sa pozrieť, čo všetko robot vie, v čom exeluje, čo naopak nezvládne. V závere potom nájdete aj odporúčania, pre koho je prístroj určený.

Balenie a príslušenstvo

Robot je dodávaný v pomerne rozmerné krabici 33,5 x 36,0 x 53,5 cm. Samotná hmotnosť balenia dáva tušiť, že food processor nebude žiadny drobček. V krabici sú starostlivo zabalené jednotlivé komponenty. Postupne tak vytiahneme základňu robota, pracovnú nádobu, mixér, odšťavovač, lis na citrusy, multimlýnek, stierku a návod.

Základňa robota je tvorená šedým plastovým spodkom so 4 prísavkami a prstencom z brúseného kovu. Hnacia časť spoločne s úchytkami pracovných nádob je z plastu. Čelu základne dominuje veľký otočný volič pre 2 rýchlosti a 1 pulzné. Rýchlosti nemajú medzistupne, to znamená, že chýba plynulá regulácia. Rýchlosti sa len přecvaknou. Robot poháňa 750W motor so systémom dual drive (dvojrýchlostné pohon pre mixér a food processor). Rozmery základne sú 25,0 x 25,0 x 20,0 cm. Kenwood FPM270 nie je nijako hlučný. Pri odšťavovaní síce bolo dosiahnuté ľahko cez 90 dB. Ale pri sekaní, strúhanie boli hodnoty nižšie – 70 – 80 dB.

Na základňu sa nasadzuje a ľahkým pootočením zaaretuje hlavný pracovný nádoba alebo odšťavovač alebo mixér alebo mlynček. Aretácia je dôležitá, pretože bez nej sa robot nespustí. Hlavná pracovná nádoba s telom perfektne lícuje, nie sú žiadne ostré prechody, nič neprečnieva. Nádoba s objemom 2,1 l (pracovne kapacita 1,2 ml) je kompletne celá z plastu, obsahuje praktické madlo. Prevod je vedený vnútrom. Súčasťou nádoby je kryt proti rozstreku s vhozom pre suroviny. Rovnako ako nádoba, tak aj veko musí byťzablokované, aby sa robot rozbehol. Vhozový otvor dopĺňa plastové vtláčadlo. Oproti konkurencii nie je nijako ociachovaný, nemá žiadnu mieru, nedá sa použiť ako odmerka, čo je škoda.

Do nádoby je možné vložiť strúhaciu a strúhací disky, ktoré sú obojstranné. Disky sú celkom 3, tj. 6 možností. Disky sa nasadzujú na predĺženie hriadeľa. Okrem diskov, možno s nádobou použiť šľahacie metly, hnetacie nôž a nôž na sekanie. Keď odstránime kryt, je možné nasadiť odšťavovač citrusov. Sekací a hnetacie nôž sa vkladá na dno nádoby. Metly a disky sa potom nasadzujú na predĺženie hriadeľa.

Odšťavovač je zložený z niekoľkých častí. Základňu tvorí plastová nádoba so sitkom a drviacim nožom. Do nej sa vkladá dômyselný kôš pre zber odpadu. Celá nádobe je potom zakrytá vekom s priemerne veľkým vhozovým otvorom. Zámerne píšem priemerným, pretože celé jablko nepretlačíte. Rovnako ako hlavná pracovná nádoba, tak aj odšťavovač má bezpečnostné poistky a základňu aj veko je nutné pred spustením zaaretovať.

Mixér s objemom 1,2 l je sklenený. Základňa k nemu je plastová, nože sú z nerezu. Kryt obsahuje veľký nalievací otvor. Jeho krytka je taktiež bez mierky. Mixér nie je bohužiaľ Thermo resist, tj. potraviny spracovávané v mixéri by mali mať izbovú teplotu.

Posledný komponentom je multimlýnek, ktorý sa dá využiť na sekanie byliniek, korenia, kávy, orechov, apod. Materiál je rovnaký ako u mixéra, tj. základňa plastová, telo z masívneho skla.

Food processor

Primárne je tento robot určený na strúhanie, krúhanie, sekanie. Preto som ako prvý testoval tieto funkcie. Disky sú nerezové a veľmi ostré. Vďaka tomu je strúhanie alebo krájanie veľmi rýchle a presné. Pracovná nádoba je dostatočne veľká, aby pojala viac surovín, čo je veľa príjemné, nie je potreba nádobu tak často vyprázdňovať ako napr. u konkurencie. Výkon motora bol viac než dostatočný a robot si s potravinami doslova pohrával. Častou pripomienkou majiteľov robotov a food processor sú nespracované zvyšky. Aj tu samozrejme vznikajú, ale ako píšeme inde na tomto webe, jedná sa o konštrukčný problém, ktorý nie je ľahko riešiteľný. Zvyšky nie sú nijako veľké. Samozrejme záleží na spracovávanej surovine. Platí, že čím tvrdšie, tým väčšia zvyšok. Skúšal som strúhať uhorky, mrkvu, zeler, zemiaky, krájať kapustu, robiť strúhanku, skrátka všetko čo bolo treba rýchlo nastrúhať a nakrouhat.

Odšťavovač

Odšťavovanie nie je primárne záležitosťou, čiže nemôžeme od neho čakať výsledky ako z čistokrvného odšťavovača. Zaujímavá je konštrukcia, kedy zvyšky sa drží v plastovom koši, čo sú len 2 plastové kolesá spojené niekoľkými plastovými priečniky. Čistenie je tak celkom jednoduché. Stačí vybrať a odpad vyklepnúť, potom nasadiť a môžeme pokračovať v odšťavovania. Skúšal som odsťaviť cca 5 kg jabĺk z tohtoročnej úrody. Jablká bolo potrebné pred odšťavněním pripraviť, tj. nakrájať aspoň na polovice, väčšie na štvrťky. Ako je napísané vyššie, vhozový otvor nie je nijako veľký.

Čo sa týka odpadu, tak je pomerne vlhkejšie. Stlačením v ruke som z neho dokázal ešte vymáčknout šťavu. Čo ma prekvapilo, v koši boli sem tam pomerne väčšie kusy nenadrcených jabĺk. Navyše aj keď by výsledná šťava mala byť dokonale čistá, predsa len sme v nej našli pár jadrovníkov.

Mixér

U mixéra som ako prvý vyskúšal smoothie, taký hustý multivitamínový kokteil z jabĺk, mrkvy, pomaranče, broskyne, hrušky. V mrazničke sme mal posledné kúsky ľadu, takže najprv som ich rozdrvil a následne pridal ďalšie suroviny. Schválne som ich pridal takmer všetky naraz a bol zvedavý, ako si mixér s tým poradí. Vďaka konštrukcii, kedy nože sú pomerne utopené v základni mixéra, sa väčšie kusy k nožom nedostali. Bolo nutné im trochu pomôcť a zatlačiť ich. Na videu je dobre vidieť a hlavne počuť pokles otáčok, kedy mixér nestíhal. To ale bola chvíľková záležitosť. Akonáhle sa väčšie kusy rozmixovaly, ďalšie mixovanie už bolo veľmi rýchle. Aby sa predišlo preťažovaniu, je potreba suroviny krájať na menšie kúsky.

Pri vhadzovaní surovín plniacim otvorom sme našli jeden drobný zádrhel – otvor má akýsi lem, ktorý bráni pohodlnému vloženie napr. jablká. Jeho využitie je snáď len aby viečko nestratilo. Ale keďže viečko má tvar hríbu, nehrozí to. Lem skrátka prekáža. Na videu je to dobre vidieť.

Ďalej sme skúšali mixovať polievky a kaše. To sa už obišlo bez problémov. Trošku limitujúci je teplota. V manuáli aj na weboch sa uvádza ako maximum izbová teplota. Na propagačných videách z Kenwoodu je však vidieť mixovanie horúce polievky, z ktorej sa poriadne fajčí. Keďže som mal robot len zapožičaný, nechcel som riskovať poškodenie. Mixovanie tak prebehlo pri izbových a chladnejších teplotách.

Multimlýnek

Mlynček som skúšal pri mletí kávy, čokolády, orechov, tvorbe pesta. Znalec kávy síce kávu takému mlynčeku nezverí (ja by som to tiež nerobil), ale test je test. Pár zrniek som teda mlynčeka zveril. Hrubosť mletia zodpovedá skôr káve na českého turka, na espresso sa veľmi nehodí. O dosť zaujímavejšie bolo mletie byliniek na pesto, kedy sme počas chvíľky vyrobili bazalkové pesto nádherné konzistencie. Rovnako tak čokoláda bola namletá pekne, bez problémov.

Príprava cesta, snehu z bielkov

Ako som už písal vyššie, Kenwood FPM270 je určený hlavne na krájanie, strúhanie. Lenže občas každý dostane chuť na sladký koláč, buchtu, a potom je potrebné rýchlo umíchat bez zbytočnej námahy cesto. Na to samozrejme výrobca pamätal a tak nie je problém ho pripraviť. S drobnými obmedzeniami možno pripraviť akékoľvek cesto. Najsilnejšie parketou sú však redšie cestá, ktorá zvládne na jedničku. Pri teste som skúšal cesto na bábovku. Výsledok bol vynikajúci. Aj keď bola pracovná nádoba úplne plná, premiešanie bolo otázkou chvíľky.

Kysnuté cestá sú obmedzené svojou veľkosťou. Maximálne množstvo múky je 340-350 g. Čo je treba veľa malý bochníček chleba. Obmedzenia ste aj v dĺžke spracovania. Kvalitne namiešaný kysnuté cesto vzniká miešaním presahujúcu 10 minút, niektoré pramene hovoria až o 30 minútach. V manuáli sa však dočítate, že maximálna dĺžka spracovania by nemala presiahnuť minútu (?). Ďalšie obmedzenia sa netýka kysnutého, ale piškótového cesta, keď do neho musíte vmiešať bielky ručne, robot to nezvládne.

Ostatné príslušenstvo

Sekáčik som vyskúšal pri sekaní cibule. Sekací nôž je podobný tomu na miesenie, len je z nerezu. Dve väčšie cibule boli nasekané nadrobno v okamihu. Nasekať je možné čokoľvek. Cibuľou počnúc, oriešky končiac. V kombinácii so strúhaním a sekaním, možno veľmi rýchlo pripraviť nátierky. Napríklad práve nátierku z nivy.

Jediné príslušenstvo, ktoré som netestoval, bol citrusovač. Predsa len na tie dva pomaranče mi to príde zbytočné – vytiahnuť, zmontovať, použiť, umyť, schovať … Verím však, že použitie je bez najmenších problémov.

Hodnotenie zákazníkov

Pred testami som prechádzal väčší eshopy, heureka a díval sa do komentárov na klady a zápory Kenwoodu FPM270. Zaujímali ma skôr tie zápory a porovnaní s mojím zistením. Následne niektoré vypíšem a pridám svoj komentár:

  • Malý rozsah rýchlostí – pre akúkoľvek činnosť s robotom stačí jedna rýchlosť, už tá prvá je dostatočná na sekanie, krájanie, strúhanie, miešanie. Disky sa točí viac než dostatočne. Ostatne takmer všetky testy som vykonával na prvú rýchlosť, na niečo som použil pulz. Druhú rýchlosť som skúšal na odšťavovanie, kde by snáď mala zmysel, ale rozdiel nie je nijako markantný.
  • Sušina v odšťavovači zostáva mokrá – súhlasím, pozri vyššie
  • Pri odšťavovaní sú veľké vibrácie – vibrácie môžu vznikať nesúmerným plnením zberného koša a jeho zaplnenia. Vďaka nim spoznáte, že je potreba kôš vyčistiť. Nie sú ale nijak veľké. Dá sa to zniesť.
  • Malá nádoba na miesenie alebo šľahanie – keďže robot nie je primárne určený na šľahanie, miesenie, nemožno súhlasiť. Pre ostatné činnosti je nádoba, oproti konkurencii, veľká.
  • Nádoba po miesenie sa zle čistí – ako každá nádoba, ak v nej necháte čokoľvek zaschnúť, sa zle čistí. Pokiaľ ju umyjete hneď po použití, nie je takmer problém. Drobný zádrhel môže byť iba u ozubenie hriadeľky, kedy ozubenie je pomerne drobné.
  • Sekacie nože nedokážu nasekať ľad a čokoládu – skúšali sme a nie je najmenší problém
  • Pri dlhšej práci je cítiť motor – áno, každý nový robot je, než sa zabehne, cítiť. Potom je to už v poriadku.
  • Väčšie zvyšky pri strúhanie – popísané vyššie
  • Do cesta nevie vmiešať sneh – áno, toto opisuje už výrobcu v manuáli, ale vzhľadom na použitie a upozornenia výrobcom, to nemožno brať ako chybu.
  • Pri strúhaní občas prepadne väčší kus zeleniny do nádoby – toto som nezaznamenal.

Záver

Kenwood FPM270 Multipro je zaujímavým food processor, ktorý nájde využitie v každej rodine, kde príprava zeleniny, ovocia, kaší, polievok, apod. Prevažuje nad pečením koláčov a buchiet. Ľahké koláče samozrejme pripravíte bez problémov aj s ním. Medzi klady patrí napr. nízka cena, robustná základňa, mixér i mlynček z masívneho skla, ostré sekacie nože a disky. Viac v porovnávacej tabuľke.

Klady

  • základna robota
  • Mixér a mlynček z masívneho skla
  • Ostré sekacie a strúhaciu disky, celokovové, obojstranné
  • veľký multi mlynček
  • cena

Zápory

  • Sušina v odšťavovači zostáva mokrá
  • Zle riešené veko mixéra
  • Chýbajúce odmerky v pěchovadloch

Už nie je možné pridávať komentáre. Diskusia bola uzavretá.