Recenzia a test Eta Gratus Max

Publikované: | Kategórie: Eta | Autor: | 2 komentáře
 

Z firmy ETA nám do redakcie prišiel na test Eta Gratus Max. Krásny veľký biely robot, ktorý na prvý pohľad zaujme každého návštevníka kuchyne. Poďme sa pozrieť na to, aký je, čo je možné z neho dostať, s čím pomôže v kuchyni. Súčasťou recenzie je aj niekoľko videí. Jedná sa o prvotinu, tak snáď sa bude páčiť.


 

Balenie

Eta robot dodáva vo veľkej podlhovasté krabici. Krabica je pomerne ťažká a dáva tušiť, že vo vnútri nebude žiadne plastové strúhadlo. V balení sa okrem kovového robota s nerezovou misou a krytom a 3 miešacími metlami (balónová, miešacie, hnetacie), ukrýva ešte sklenený mixér, mlynček na mäso s tromi mlecími doskami (šajbkami) a nástavcom na tvorenie cukroví. Vo vtláčadlo sú potom ukryté rôzne veľkosti plničiek údenín.

Ďalej je súčasťou krájač s tromi bubienky pre jemné/hrubé krájanie/strúhanie a plátkovanie. Poslednou súčasťou, ktorá je v balení, je netradične mlynček na mak. S ním sa u robotov v základnej výbave nestretnete.

eta_gratus_max_prislusenstvi

Rozmery a hmotnosť

Kompletné krabica váži úctyhodných 16 kg. Rozmery krabice sú (v x š x h) 40 x 82 x 28 cm. Samotný robot váži 14 kg a jeho rozmery sú (v x š x h) 34 x 38 x 29 cm. Ako je vidieť robot je rozmerný aj ťažký zároveň. Je teda predurčený stáť priamo na kuchynskej linke. Predsa len každú chvíľu ho vyťahovať a zase schovávať, by nebolo šťastné.

 

Pri výbere miesta na kuchynskej linke je potrebné počítať aj s pripojeným mixérom, ktorý výšku takmer zdvojnásobí, a zásuvkou, ktorá by mala byť blízko robota. Prívodný kábel nie je nijako dlhý, ale to je problém všetkých kuchynských robotov.

Telo robota

Robot je klasickej konštrukcie, tj. má výkyvné rameno, kedy sa miešacie a hnetacie metly pripájajú zospodu a do pracovnej nádoby tak vstupujú zhora. Telo je, ako už bolo povedané, kovové. Kovové sú aj všetky prevody, ktoré sa ukrývajú vo výklopnom ramene. Robot poháňa 1200W motor.

Na robotu sú celkovo tri prípojné miesta – jedno zdola pre pripojenie metel a hákov. Druhé je potom vzadu hore pre pripojenie vysoko-obežných spotrebičov, čím je napr. mixér. Posledné pripojenie miesto je spredu, pre pripojenie rýchlostne nízko-obežných nástrojov. Tým je napríklad mlynček na mäso, alebo bubienkový krájač.

Príslušenstvo

Metly

Ako prvé sme skúšali miešanie a následne hnetenie. Robot je vybavený veľkou nerezovou nádobou (5,5l) s ušami. Systém miešania je planetárny. Všetky tri metly sú veľké a veľa bytelné. Balónová metla je z hrubšieho drôtu. Miešacia metla a hnetací metla sú z hrubého výkovku. Všetky tri metly sú hore opatrené plastovým ochranným krytom. Metly sa bez problémov nasadzujú – stačí nasunú a pootočiť pre aretáciu. Oddělání sa vykonáva opačným postupom – najprv je potreba metlu ľahko zatlačiť dovnútra, pootočiť a následne vytiahnuť.

Pri miešaní väčšieho množstva tekutějšího cesta je vhodné použiť veko proti rozstreku. To je zložené z dvoch častí – hlavná a malú, ktorá slúži ako kryt nalievacieho otvoru. Nalievací otvor je celkom veľký, krytka je na ňom v dvoch drážkach nasadená. To celkom často pôsobí problém, lebo pri nasadzovaní celého krytu má tendenciu padať. Ostatne celý kryt sa horšie nasadzuje. Vzadu má zub, do ktorého sa musí zasadiť, a zároveň po stranách má drážky, ktoré musia zapadnúť. Pri nasadzovaní je potrebné vyvinúť väčšiu silu, rovnako tak oddělávání je krkolomné. Celý proces ostatne ukazuje zostrih nasadzovaní veka, keď sme natáčali.

Mlynček na mäso

Mlynček je rovnakej konštrukcie ako u Ety Gratussino. Kovové telo je možné na robot nasadiť samostatne, alebo už skompletizované sa šnekom, nožom a mlecie doskou. Nasadenie je jednoduché – stačí priložiť a pootočiť.

Vo výbave sú tri mlecie dosky. Tie je možné nahradiť doskami z ručného liatinového mlynčeka na mäso, prípadne dokúpiť. Hľadajte označenie dosky do ručného mlynčeka Porkert č. 8, prípadne dosky, ktoré majú v priemere 6,1 cm, silu dosky 0,6 cm a stredovú dieru.

Mlynček sme výnimočne mali možnosť otestovať pri maximálnej záťaži. Najprv sme skúšali zomlieť cca 3kg surového mäsa na jemno. Mäso bolo zomleté ​​veľmi rýchlo a čisto. Robot sa ani nezohrial.

Pre druhú skúšku sme chceli zvoliť zomleti veľkého množstva surového mäsa na veľmi hrubo s dokúpenou doskou s dierami 14mm. Toto by mala byť pre mlynčeky hračka. Mäsa malo celkovo 35kg. Bohužiaľ letmým pohľadom do manuálu sme zistili maximálne hodnoty a časy pre prácu z prístrojom. Aspoň tak sme ich z manuálu pochopili – viď nasledujúca tabuľka (celú nájdete v manuáli).

Príslušenstvo Potravina Max. množstvo Čas v minútach
Šlehací metla Smetana 250ml 10
Šľahacia metla Bielok 12ks 3
Hnetací hák Tuhé kysnuté telo (z toho múka) 1500g 1 minútu na min, potom jakouli rýchlosťou 4 minúty
Miešacej metla Ľahké cesto (múka, práškový cukor, maslo, vajcia) 300g + 2 vajcia 30 sekúnd ľubovoľnou rýchlosťou, 1 minútu max
Mixér Cibule 1 1
Mixér Mrkva 255g 1
Mixér Ľad 340g 1
Mlynček na mäso Hovädzie alebo bravčové 2000g 3

Podľa výrobcu je však potreba časy v tabuľke chápať ako časy, za ktoré je robot schopný uvedené množstvo surovín spracovať. Nehovoria nič o dĺžke práce robota. Tu je informácia pre používateľov mätúce. Na inom mieste manuálu sa totiž píše: Neprekračujte maximálny čas nepretržitého chodu spotrebiča, pozri tabuľku!

Vrátim sa ale k nášmu testu mlynčeka. Nakoniec sme sa rozhodli, že dĺžku i množstvo surovín nebudeme riešiť a budeme len sledovať správanie robota ako celku, chod motora a potom ešte zahrievanie robota.

Mletie šlo veľmi rýchlo. Aj po dvoch minútach nebolo žiadne známky únavy, či prehriatiu, takže sme pracovali ďalej. Dostali sme sa až k 16kg, kedy sa telo zahrialo. Nebolo to nič drastického, telo bolo len teplejšie. Keďže mäsa zostalo ešte dosť, rozhodli sme sa, že porovnáme Etu Gratus Max s Kenwood Chef. Výsledky si budete môcť čoskoro prečítať v našej ďalšej recenzie.

Strúhadlo

Strúhadlo je plastové, iba kónické bubienky sú kovové. Montáž strúhadla je obdobná ako u mlynčeku na mäso – nasadenie a pootočenie. A zase rovnako ako u mlynčeku možno nasadzovať strúhadlo zostavené, alebo ho zostavovať až po pripojení k robotu.

Plast tela je celkom pevný. Nič sa neohýba, nehýbe. Jeden zo štyroch dodávaných bubienkov sa nasadzuje na tŕne vnútri tela strúhadla. S bubienky možno jemne/hrubé strúhať, krájať, plátkovat.

Bubienky sú ostré a veľmi dobre si poradí s akoukoľvek predloženú potravinou. Skúšali sme napr. strúhať zemiaky na zemiakové placky a išlo to veľmi dobre a hlavne rýchlo.

Jedinú výčitku mám ku zvyškom, ktoré zostávajú v tele. Vtláčadlo je krátke. Zaslúžilo by si trošku predĺžiť, potom nebude sa zvyšky taký problém. Čo oceňujem je výška strúhadla ako bezpečnostného prvku – rúk, ani samotné prsty nemáte šancu strčiť do strúhadla tak, aby ste dotkli roztočených bubienkov.

Mlynček na mak

Toto príslušenstvo budete u konkurencie ako súčasť základného vybavenia hľadať ťažko. Preto som bol zvedavý, ako mlynček pracuje a čo možno od neho čakať. Mlynček má plastový obal, iba mlecie dosky spolu s voličom hrubosti mletia sú kovové. Mak sme nasypali do násypky a zapli robot. Čakal som, že pomletie bude, rovnako ako u strúhadiel, otázkou chvíľky, bohužiaľ nebolo. Trvalo pomerne dlho než mak prešiel mlynčekom a prepadol do nádoby. Skúšali sme rôzne hrubosti, rôzne rýchlosti, ale výsledok bol zakaždým rovnaký – rovnaká hrubosť, rovnako pomalý.

Ďalší problém bol s rozstrekom pomletého maku. Musíte použiť buď veľa vysokú a širokú misu, alebo misku pod mlynčekom podržať. V opačnom prípade vejár, ktorý obopína mlecie dosky, bude mak prskať všetkými smermi.

Mlynček, aj keď nakoniec všetko pomleli, ma sklamal.

Mixér

Posledným príslušenstvom dodávaným spolu s robotom je sklenený mixér. Ten je vyrobený z hrubostenného skla. Veko, rovnako ako dno je plastové. Nože sú kovové. Mixér je určený pre spracovanie ako ľadu, tak aj horúcich potravín, napr. polievok. Zvládne teploty do 80 °C. Je škoda, že nezvládne aj vyššie teploty.

Dokúpiteľné príslušenstvo

K robotu možno dokúpiť sadu nástrojov na prípravu cestovín. Tie sme k testu bohužiaľ nemali k dispozícii. Iné možnosti výrobca neuvádza. Robot má celkom 3 prípojné miesta. Je preto celkom škoda, že nie sú k dostaniu rôzne odšťavovače, citrusovače, minimlynčeka, food processor, atď.

Záverečné zhodnotenie

Robot je veľmi krásny, na každej kuchynskej linke sa bude vďaka svojim tvarom a farbe dobre vynímať. Veľká pracovná nádoba a pevné pracovné nástroje ho predurčujú k veľkým výkonom. Eta na motor poskytuje záruku 10 rokov, tj. Je potreba dostatočne dobre schovať záručný list 🙂

Mlynček na mäso i mixér odvedú veľmi dobre svoju prácu, a ak vám nevadí trošku viac nespracovaných surovín vo strúhadle, možno kladne ohodnotiť aj ho. Čo vyložene sklamalo, je mlynček na mak, u ktorého sme čakali vyššie výkony.

Aj keď má robot drobné chyby, celkovo sme sa zhodli, že by bol doma veľmi užitočným pomocníkom. Padla dokonca veta, prečo sme si ho preboha nekúpili …

Plusy Mínusy
+ kovové telo – mlynček na mak
+ bytelnost – krátke vtláčadlo strúhadlá
+ mlynček na mäso  
+ veľkosť príslušenstvo  

Komentáre pre “Recenzia a test Eta Gratus Max

  1. Struhak sa mi pokazil. Ani rozok na struhanku neostruham !Ako dam rozok motor bezi ale struhak ostane stat.Vnutro je umelina a tam je chyba ! Poradte kde to zozeniem.Vopred dakujem