Recenzia a test robota Kenwood Prospero KM266

Publikované: | Kategórie: Kenwood, Recenzie | Autor: | Komentáre vypnuté na Recenzia a test robota Kenwood Prospero KM266
 

Rad kupujúcich sa pred nákupom kuchynského pomocníka pozerá predovšetkým na cenovú reláciu a až potom na obsah príslušenstva . Prospero patrí k základnej rade značky Kenwood, ktorá má ešte klasickú konštrukciu s planetárnym systémom miešania, ale zaujme práve cenou. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo za sumu cca 220 euro dostaneme.

Kenwood Prospero KM266

Čo nájdeme v balení

Po objednaní v eshope alebo kúpou v kamennom obchode dostaneme balenie s rozmermi 69 cm x 39 cm x 42,5 cm (š x v x h) a hmotnosťou 10,16 kg. Samotný výrobok je spoločne so všetkým príslušenstvom zabalený do dvoch krabíc vložených do seba – transportné a potom originálne od Kenwoodu. Po rozlepení a otvorení krabíc , je hneď v polystyréne hore vidieť drobné príslušenstvo a návody. Zložením horného krytu sa dostaneme k samotnému robotu, ktorý sa tiesni dole spoločne so zostávajúcim príslušenstvom. V príslušenstve pre KM266 je balónová metla na sneh, K metla, hnetací hák, nerezová misa s kapacitou 4,3 l, kryt na misu, mlynček na mäso, plastový mixér s kapacitou 1,5 l, citrusovač s kapacitou 1,4 l, food processor so 6 antikorovými kotúčmi a odšťavovač. V krabici samozrejme nájdete aj manuály (samozrejmosťou je Čeština) a cd s kuchárkami. Všetko je starostlivo zabalené vo vreckách a ďalších obaloch. Robot sa vo veľkej krabici celkom „stráca“. Jeho trojuholníkový tvar pôsobí malým kompaktným dojmom. Celé telo je z plastu. Jedinými kovovými diely sú strúhaciu nože, nože na sekanie, mlynček na mäso, háky a samozrejme misa, ktorá má však zospodu plastový diel na prichytenie ku konštrukcii robota. Jednotlivé časti robota aj príslušenstva sú precízne spracované, nikde nič na prvý pohľad neodstáva, neprečnieva.

Kenwood Prospero v praxi

Po vybalení a uprataní obalov sa hneď púšťam do skúšania a testovania. Ako je mojím zvykom, návod nechávam bokom a skúšam na vlastnú päsť. Manuál prichádza na rad až oveľa neskôr. Jednak rád skúšam nové veci a potom si chcem overiť, či je výrobok jednoduchý na ovládanie a zvládne ho ovládať aj starší človek bez problémov. V tomto prípade sa mi však robot nechcel rozbehnúť – motor sa nedal roztočiť. Už som to skoro vzdal a vzal do ruky návod, ale svojou zarytostou som to nevzdal a robot sa nakoniec dal do práce. V čom bol problém? Oproti vyšším radám robotov značky Kenwood, je Prospero doslova prešpikované ochrannými poistkami. Ak poistka, alebo skôr všetky poistky nie sú zabezpečené, motor sa nerozbehne. Len u mixéra som napočítal 4. A to je dobre, predsa len v kuchyni sa dosť často motajú aj malé deti, ktoré chcú pomáhať. Tu robot získava prvé plusové body. Ako náhle som pochopil princíp poistiek, už nič nebránilo zostaveniu a skúšaniu jednotlivého príslušenstva. Na robotovi sú u všetkých krytov trojuholníčky, tie musia smerovať proti sebe, tým sú poistky zaistené.

Odporúčame zakúpiť v tomto obchode

 

Disky

Disky

Rozmerovo je robot menší. Jeho rozmery 31,5 cm x 24cm x 28,5 cm (š x v x h) v kuchyni moc priestoru nezaberú. Oproti vyšším radám Kenwoodu sa všetko pohodlne zmestí aj na výšku – aj po pripojení mixéra tak máte dosť priestoru na manipuláciu s pridanými surovinami pod hornými poličkami kuchynskej linky.

Má výklopné rameno do ktorého sú integrované 3 prípojné miesta – jedno zospodu na hnetenie, šľahanie, miešanie a pripojenie mlynčeka na mäso; ďalšie dve zhora pre pripojenie mixéra, citrusovače, food processoru, odšťavovače, prípadne ďalšieho dokúpeného príslušenstva, napr. mlynčeka na bylinky. Čo kam príde ukazuje potlač na hornom veku – viď obrázok. Všetko príslušenstvo sa len nasadzuje (zaklapuje) alebo drobným pootočením zaaretuje. Pootočením sa uchytia viac menej iba kryty a nástroje, ktoré majú v sebe poistku.

Ako prvé som skúšal šľahanie a následne miesenie. Spodné prípojné miesto je opatrené gumovou čiapočkou. Tá sa dáva dole iba v prípade použitia mlynčeku na mäso alebo pri nasadzovaní metiel. Určite ju používajte a nezabúdajte na ňu (pozri ďalej). Bielky alebo aj riedke cesto robot vymieša bez problémov. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené maximálne hodnoty. Dôrazne odporúčam ich neprekračovať. Nie že by ich motor neutiahol, problém je inde.

Čo všetko zvládne

Koláčové cesto – riedke 1,6 kg
Tuhé cesto (všetky suroviny) 500 g
Múka na výrobu pečiva 450 g
Vaječné bielky 8

Pri šľahaní bielkov alebo miešanie riedkych vecí je dobré použiť priložený kryt. Vpredu má násypné miesto a tak nie je problém za chodu pridávať ďalšie suroviny. Bohužiaľ nie je uzatvárateľné a  u zvlášť riedkeho cesta môže dochádzať k rozstriekaniu. Robot nemá problém s menším množstvom.

Po bielkoch som skúšal tuhé cesto. Metlu som vymenil za hák. Tabuľka maximálnych hodnôt ukazuje maximum 450 g múky, recept na sladké rožky hovorí o obsahu 700 g. Zaujímalo ma, či výrobca zámerne hodnoty nepoddimenzoval, alebo prípadne, či možno robota takto krátkodobo použiť. Vyskúšal som to. Po nasypaní všetkých surovín, dôjde k základnému zmiešanie bez najmenších problémov. Ako náhle však cesto stuhne a je potrebné ho ďalej miešať, nastáva problém. Motor si s cestom ľahko pohráva, je dostatočne výkonný, bohužiaľ konštrukcia sa začne otriasať, celé rameno sa kýva, hýbe až máte pocit, že sa každú chvíľu musí urvať. Preto som cesto ani nedopracoval a radšej ho zveril Kenwood Chef Premium, ktorého recenziu tu tiež nájdete. Miešanie cesta som navyše skúšal bez spomínanej ochrannej gumy. Cesto sa na hák nabaľovalo a po háku akoby šplhalo a malo snahu sa dostať aj do prípojného bodu. Z hygienických ale aj funkčných dôvodov je vhodné gumu použiť. Predsa len následné rozmontovanie a vyčistenie by nebolo nič príjemné. Po týchto skúsenostiach neodporúčam, ani krátkodobo, použitie väčšieho množstva surovín, ako uvádza tabuľka.

Odporúčame zakúpiť v tomto obchode

Balónová metla

Balónová metla

Dlho som pátral po dôvode dodaní dvoch nástrojov na takmer rovnaké využitie – citrusovač a odstraňovač. Najprv som skúšal odšťavovač. Skúšal som ho na pomarančoch. Konštrukcia je pevná, dokonca vyzerá obdobne, ako keď si kúpite samostatný odšťavovač, ale funkčne … nič moc. Odšťavovač sa nasadzuje na zadnom hornom prípojnom bode. Je to plastová nádoba s vývodom na šťavu a držiakom téglika. Vnútri je jemné sito s ostrými výstupkami, ktoré by malo oddeliť šťavu od dužiny. Celé to uzatvára veko, cez ktoré vkladáme ovocie, prípadne zeleninu. Medzi vekom a sitom je pomerne veľký priestor, ktorý má odvádzať odšťavenú dužinu do spodnej časti nádoby. Po vložení pomarančov sa však dužina 2-3x otočí po site a potom veľkou odstredivou silou vyletí do spodnej časti. Do téglika tak odtečie len pár ml. Nepomôže pomalý ani rýchly chod odšťavovača. Po rozobratí je v spodnej časti dužina ešte dosť mokrá a odkvapkáva z nej šťava. Nepomôže ani druhý prípadne tretí priechod. Skúšal som aj ostatné ovocie, ale nepodarilo sa mi nájsť také, ktoré by bolo lepšie odšťavené. Všetko malo rovnaký výsledok. Osobne si myslím, že je tento nástroj k ničomu. Na citrusy môžete použiť citrusovač, ale čo ostatné? Keby radšej výrobca investoval viac času a financií do poriadneho odšťavovača a citrusovač zrušil úplne. Citrusovač totiž využijete len pri väčšom počte odšťavovaného ovocia. Neviem si predstaviť, že by ho niekto použil na jeden citrón do čaju. To je vhodnejšie použiť klasický ručný plastový citrusovač, predávaný už pred rokom 89. Doma máme krásny zelený s bielou hlavou. 🙂

K mlynčeku na mäso, mixéru alebo food processoru nemám moc veľkých pripomienok. Mlynček je kovový s plastovou násypkou. Vo výbave sú iba 2 pretlačovacie kotúče. Bohužiaľ pri testovaní som práve nemal k dispozícii ručný klasický mlynček a tak nemôžem povedať, či sú kompatibilné. Pre mlynček je však dôležitý silný motor a ten tento robot má. Mixér je bohužiaľ len plastový a tak bude mať problém s variacimi potravinami. Food processor je obdobná nádoba ako odšťavovač. Dole je možné nasadiť sekací nôž, prípadne ho vybrať a hore nasadiť rezacie kotúče pre strúhanie a strúhanie, či už jemné alebo hrubé. Pomocou kotúčov pripravíte veľmi rýchlo hranolky, nastrúhate zemiaky na zemiakové placky, nastrúhate (nakrájate) zeleninu na plátky alebo na rezance.

Záverečné zhodnotenie Kenwood Prospero

Pri testovaní som stále narážal na pomyselné porovnávanie s vyššími radmi Kenwoodu, s ktorými mám skúsenosti. Bohužiaľ tu sa to moc porovnávať nedá. Každá rada je určená do inej kuchyne a pre iné použitie. Vyšší rad si zaobstará rodina s deťmi, ktorá veľa pečie. Ale Prospero použije rodina, ktorá málo pečie alebo staršia generácie a singel osoby, ktoré síce pečú, ale nepotrebujú pripraviť väčšie množstvo a uspokoja sa s málom. Na čo je Prospero naozaj odborník je príprava strúhanej zeleniny, hranolčekov, prípravu drinkov, atď.

Odporúčame zakúpiť v tomto obchode

Fotogalerie


Už nie je možné pridávať komentáre. Diskusia bola uzavretá.